astro-map.com

 Русский pl pl pl pl pl pl pl pl pl pl pl pl
... М53 < М54 > М55 ...

Kulista gromada M54

Kulista gromada M54 znajduje się w gwiazdozbiórze Strzelec (Sgr).

M54

Współrzędne równikowe (epoka J2000):
Ra 18h 55.1m, Dec -30° 29'

Wizualna wielkość: 8,5m
Odległość od gromady M54 do Słońca jest 84650 lat świetlnych
Wymiar narożny: 12'
Klasa: III
Wymiary zewnętrzne gromady M54 jest o 300 lat świetlnych.
Masa obliczeniowa gromady: 1500x103 słońca

Pathfindera: Charles Messier, 1778 r.

Oznaczenie М54 w innych katalogach: NGC 6715

M54 jest zbyt daleko na południowej półkuli nieba i nie jest widoczny w północnych i środkowych szerokościach geograficznych Rosji.
W południowych szerokościach geograficznych znajduje się nisko nad horyzontem - obserwacja jest utrudniona przez zniekształcenia atmosferyczne. Optymalne powiększenie dla teleskopu z obserwacjami M54, w zależności od apertury teleskopu (D), jest około D/4-D/2. Wyższy wzrost oczywiście dodać szczegóły, ale prowadzi do silnego spadku jasności obrazu, utrudniając nadzoru.
Najlepszymi miesiącami do obserwacji M54 jest lipiec.
Dla obserwatorów na północnych szerokościach geograficznych: Noce w lipcu są wciąż dość lekkie, więc warto spróbować obserwować M 54również w sierpniu. Największa pierwsza połowa sierpnia również nie jest szczególnie ciemne, ponadto obiekt będzie o północy nie jest w jego najwyższym punkcie, który zapewnia najmniejsze naświetlenie i zniekształcenia atmosfery. Ale różnica nie jest tak zauważalna. I już w drugiej połowie sierpnia nocne niebo staje się dość ciemne dla obserwacji (choć we wrześniu jest jeszcze ciemniej). Im dalej na południe znajduje się miejsce swojej obserwacji, tym szybciej będzie przyciemnienie nieba - i czas na zegarze i kalendarzu.Nikolay Kurdyapin, astro-map.com  
Podoba Ci się?   lub powiedz swoim przyjaciołom:Przy ponownym wydrukowaniu materiałów z tej strony link do astro-map.com obowiązkowego.