English  |  Русский  |  Deutsch  |  Español  |  Italiano  |  Português  |
... М53 < М54 > М55 ...

Kulista gromada M54

Die Sternhaufen M54 znajduje się w gwiazdozbiórze Strzelec (Sgr).

M54

Współrzędne równikowe (epoka J2000):
Ra (α):18h55.1m, Dec (δ):-30° 29'

Wizualna wielkość: 8,5m
Odległość od gromady M54 do Słońca jest 84650 lat świetlnych
Wymiar narożny: 12'
Klasa: III
Wymiary zewnętrzne gromady M54 jest o 300 lat świetlnych.
Masa obliczeniowa gromady: 1500x103 słońca

Pathfindera: Charles Messier, 1778 r.

Oznaczenie М54 w innych katalogach: NGC 6715

M54 jest zbyt daleko na południowej półkuli nieba i nie jest widoczny w północnych i środkowych szerokościach geograficznych Rosji.
W południowych szerokościach geograficznych znajduje się nisko nad horyzontem - obserwacja jest utrudniona przez zniekształcenia atmosferyczne. Optymalne powiększenie dla teleskopu z obserwacjami M54, w zależności od apertury teleskopu (D), jest około D/4-D/2. Wyższy wzrost oczywiście dodać szczegóły, ale prowadzi do silnego spadku jasności obrazu, utrudniając nadzoru.

Najlepszymi miesiącami do obserwacji M54 jest lipiec. W tym czasie przedmiotem jest o północy w pobliżu jego najwyższym punkcie, to znaczy, że jest mniej dotknięte przez oświetlenie świateł i zakłócenia atmosferyczne.

Dla obserwatorów na północnych szerokościach geograficznych:Noce w lipcu są wciąż dość lekkie, więc warto spróbować obserwować M 54również w sierpniu. Największa pierwsza połowa sierpnia również nie jest szczególnie ciemne, ponadto obiekt będzie o północy nie jest w jego najwyższym punkcie,który zapewnia najmniejsze naświetlenie i zniekształcenia atmosfery. Ale różnica nie jest tak zauważalna. I już w drugiej połowie sierpnia nocne niebo staje się dość ciemne dla obserwacji (choć we wrześniu jest jeszcze ciemniej).Im dalej na południe znajduje się miejsce swojej obserwacji, tym szybciej będzie przyciemnienie nieba - i czas na zegarze i kalendarzu.


Мessier 53

Мessier 55

Nikolay Kurdyapin, astro-map.com  
Podoba Ci się?  

Copyright © 2018, astro-map.com
Przy ponownym wydrukowaniu materiałów z tej strony link do astro-map.com obowiązkowego.
info@astro-map.com