English | Deutsch | Español | Italiano | Português |
... М69 < М70 > М71 ...

Kulista gromada M70

Die Sternhaufen M70 znajduje się w gwiazdozbiórze Strzelec (Sgr).

M70

Współrzędne równikowe (epoka J2000):
Ra (α):18h43.2m, Dec (δ):-32° 17'

Wizualna wielkość: 9,0m
Odległość od gromady M70 do Słońca jest 34770 lat świetlnych
Wymiar narożny: 8'
Klasa: V
Wymiary zewnętrzne gromady M70 jest o 80 lat świetlnych.
Masa obliczeniowa gromady: 200x103 słońca

Pathfindera: Charles Messier, 1780 r.

Oznaczenie М70 w innych katalogach: NGC 6681

M70 jest zbyt daleko na południowej półkuli nieba i nie jest widoczny w północnych i środkowych szerokościach geograficznych Rosji.
W południowych szerokościach geograficznych znajduje się nisko nad horyzontem - obserwacja jest utrudniona przez zniekształcenia atmosferyczne. Optymalne powiększenie dla teleskopu z obserwacjami M70, w zależności od apertury teleskopu (D), jest około D/3-D. Wyższy wzrost oczywiście dodać szczegóły, ale prowadzi do silnego spadku jasności obrazu, utrudniając nadzoru.

Najlepszymi miesiącami do obserwacji M70 jest lipiec. W tym czasie przedmiotem jest o północy w pobliżu jego najwyższym punkcie, to znaczy, że jest mniej dotknięte przez oświetlenie świateł i zakłócenia atmosferyczne.

Dla obserwatorów na północnych szerokościach geograficznych:Noce w lipcu są wciąż dość lekkie, więc warto spróbować obserwować M 70również w sierpniu. Największa pierwsza połowa sierpnia również nie jest szczególnie ciemne, ponadto obiekt będzie o północy nie jest w jego najwyższym punkcie,który zapewnia najmniejsze naświetlenie i zniekształcenia atmosfery. Ale różnica nie jest tak zauważalna. I już w drugiej połowie sierpnia nocne niebo staje się dość ciemne dla obserwacji (choć we wrześniu jest jeszcze ciemniej).Im dalej na południe znajduje się miejsce swojej obserwacji, tym szybciej będzie przyciemnienie nieba - i czas na zegarze i kalendarzu.

M69
Мessier 69
M71
Мessier 71

Nikolay Kurdyapin, astro-map.com  
Podoba Ci się?  

© Copyright 2018-2019, astro-map.com
Przy ponownym wydrukowaniu materiałów z tej strony link do astro-map.com obowiązkowego.
info@astro-map.com